Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
İhanet
Hainler saltanatı

Dostlarını sırtından vuruyorlar, kendilerine güvenenlere ihanet ediyorlar, sözlerinden dönüp işi öldürmeye bile vardırıyorlar. Ancak, kuşaklar boyunca aktarılan bilgiler her zaman gerçeklere uymuyor. Hain yaftası, bazen sadece yazım hatasından kaynaklanabiliyor. Özellikle de, tarihsel kayıtları tutanların, efendilerinin rakiplerine iftira attığı düşünülürse...

Son Akşam Yemeği: Hz. İsa'nın onun ihanetini önceden görmesinin ardından, Yahuda sofradan kalkıyor. Bugün, Yahuda ismi İtalyanca'da hainle eş anlamlı.

Yahuda İskariyot Göstere göstere intihar (Filistin, M.S. 1. y.y.)

Mükemmel hain Yahuda İskariyot (Querjoth adamı, güneydeki bir Yahudi köyü), 1. yüzyılda, Hz. İsa'nın yakalanmasına ve çarmıha gerilerek idam edilmesine neden oldu (Hıristiyan inancına göre). Ancak İslam, Hz. İsa'nın insanlar tarafından öldürüldüğünü kabul etmez. Dört havariye göre ise Yahuda, Hamursuz günlerinde, Peygamber'in elini öpüp yerini belli ederek onu tutuklatmıştı. Karşılığında da, eski Kudüs Yahudi mahkemesinden 30 dinar, yani 1. yüzyılda, Filistin'de bir köle satın almaya yetecek tutardan biraz fazla bir ödül almıştı. Havariler arasında kasanın emanet edildiği bu adam için gülünç derecede düşük bir miktardı bu. Öyle ki, kasayı alıp kaçsaydı daha kârlı çıkardı. Peki neden ihanet etti? Belki Hz. İsa tarafından ihanete uğradığını düşünüyordu. Bu havari, Hz. İsa'dan daha saldırgan ve Roma karşıtı bir politika gütmesini bekliyordu. Hz. İsa'nın silah kullanımına dayalı her türlü seçeneği reddetmesi, onu, Peygamber'in bölge tarihinde en ufak bir iz bırakmadan geçmişe gömülüp kalacak nice kâhinden biri olduğuna ikna etmişti olabilirdi. Söylendiğine göre, Yahuda tövbe edip aldığı 30 dinarı geri ödemek istemiş; ama teklifi kabul edilmeyerek, Yahudi mahkemesi hahamları tarafından kovulmuştu. İhanetinin bedelini kaldıramayan Yahuda kendini asarak intihar etmişti. Bu, öykünün en yaygın anlatılan şekli ve Hıristiyanların belleğine de böyle kazındı. Havarilerin yazdıklarıysa bambaşka bir gerçeği işaret ediyor: Yahuda parayı geri vermeye kalkışmadı, Kudüs'ün dışında bir tarla satın aldı. Bir gün yürürken yere düştü, karnı yarılınca bağırsakları ortaya döküldü ve öldü. İşte bu yüzden, Kudüs sakinleri o araziye Akaldema, Kanlı Tarla diyorlar (Havarilerin İşleri 1,18-19).
Garip bir betimleme, sanki suç mahallini gösteriyor. Acaba, Yahuda bir cinayete mi kurban gitmişti? İskaryot'un ihaneti, bazı havarilerin sert bir tepki göstermesine neden olmuş ya da çok şey bildiğine karar verilen hain, Yahudi mahkemesinin adamları tarafından öldürülmüştü.
Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar