Bilim Sağlık Teknoloji Spor Doğa Tarih Kültür Arkeoloji
 
 Bülten üyeliği
Ara:  
Tr-abc: ö ç ı İ ğ ş Ş ü
Mimari
Kızık köyleri ve Cumalıkızık

Bursa yakınlarındaki "Kızık" köyleri, önemli kültürel, tarihi ve mimari birikimlere sahip olmalarına karşın zamana yenik düşmüşler. İçlerinden yalnızca Cumalıkızık, geleneksel mimari yönünden korunmaya ve yaşatılmaya çalışılıyor. Bu duyarlı çabanın giderek tüm Kızıklar'ı kapsaması gerekiyor.

Cumalıkızık, geleneksel Osmanlı sivil köy mimarisinin önemli örnekleriyle dolu.

Bursa ve yakın çevresi turistik rehber ve tanıtım kitaplarında, çoğunlukla Türkiye'nin önde gelen turizm bölgelerinden birisi olarak gösteriliyor. Gerçekten de kent, gerek tarihi dokusu, gerekse yanı başındaki görkemli Uludağ'ın sağladığı görkemli doğasıyla, bu tanıtımı yeterince hak ediyor. Ancak günümüzde Bursa'nın gerçek bir turizm beldesi olduğunu söylemek güç. Çünkü kent, Türkiye'nin genel bir bozulma sürecine girdiği 1950'lerle birlikte, turizme doğrudan altyapı sağlayacak özgün dokusunu yitirmeye başlamış. Bugün Bursa'yı gezdiğinizde, yerel turistik değerlere göre kat kat artmış sanayileşme izlerini, iç tüketime yönelik alışveriş birimlerini ve üst üste yığılmış on binlerce beton binanın oluşturduğu duvar benzeri yapılanmayı görüyorsunuz. Bu bilinçsiz gidişe karşın, Bursa ve çevresinin yine de güzel bir dokuya sahip olduğunu söylemek olası.

Bursa ve Kızık söylencesi

Bursa'nın doğal ve kültürel ortamı yerinde incelendiğinde, antik Bitinya'dan Osmanlı ve Cumhuriyet'e kadar uzanan arka plan birikimini görmemek olanaksız. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri de, bünyesinde Osmanlı dönemi "kırsal mimari" örneklerini barındırması gereken, oysa büyük ölçüde tahrip olmuş olan "Kızık" köyleri. Yerel ve genel kültür tarihi açısından çok önemli sayılması gereken bu köyler, çoğunlukla görmezden gelinerek, aralarından biri, Cumalıkızık, biraz da haklı olarak öne çıkartılıyor. Oysa bu köylerin kuruluş söylencesine baktığımızda, tek kelimeyle muhteşem bir birikimin varlığına tanık oluyoruz.

İrfan UNUTMAZ irfanunutmaz@journalist.com


BU YAZININ DEVAMINI FOCUS DERGİSİNİN ŞUBAT SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ...

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

BİLİM İNSANLARI
Atomik kuvvet mikroskobu Subscribers Only
HI-TECH
Esnek gelecek Subscribers Only
PRİZMA
Formula-1 tekniğine sahip keklikler
SORU-CEVAP
Çürüyen meyve neden kahverengiye dönüşür?
X DOSYALAR
Bütün dosyalar